TOP 5 vín odrůdy Rulandské šedé pro rok 2020

TOP 5 vín odrůdy Rulandské šedé pro rok 2020

Jako každý rok, i letos představil Salon vín České republiky žebříček top 100 nejlepších vín z Čech a Moravy pro rok 2020. O výsledcích rozhoduje odborná veřejnost z řad vinařů, sommelierů či enologů. Stovka vyvolených byla vybrána z téměř 2400 vín.

Celý žebříček je těžko uchopitelný, proto jsme se rozhodli vám postupně připravit top výběry jednotlivých odrůd a začínáme oblíbeným Rulandským šedým.

Pokud však chcete okusit i jiná vína, můžeme doporučit k vyzkoušení našeho partnera Alkohol.cz, který nabízí spoustu zajímavých produktů.

1. Vinselekt Michlovský

  • Rulandské šedé, pozdní sběr, barrique, 2015
  • Zlatá medaile Salon vín 2020, 19. místo

Barikové Rulandské šedé v pozdním sběru přináší krásnou vůni granátového jablka či manga, která však plynule přechází do tónů hrušek, vanilky, skořice či hřebíčku. Očekávat můžete plnou a dlouhou chuť, jejíž dojem dotváří i pikantní a svěží kyselinky v závěru. Jedná se o výborné víno mořským rybám s vyšším obsahem tuku nebo například k tvrdším sýrům.

Vinařství Vinselekt Michlovský bylo založeno oficiálně v roce 1993, avšak zrodu předcházela třicetiletá vinařská cesta pana Doc. Ing. Miloše Michlovského, DrSc.. A je to právě pan Michlovský, na kterém stojí síla vinařství. Jedná se o jednoho z nejpovolanějších odborníků v našem regionu, který je průkopníkem v rámci nových technologií a metod a stojí za řadou vyšlechtěných odrůd.

Vinařství aktuálně hospodaří na cca 125 ha vlastních vinic v oblastech Velkopavlovicka a Mikulovska. Roční produkce vinařství je 1,3 milionu lahví v několika řadách.

2. Vican rodinné vinařství

  • Rulandské šedé, výběr z hroznů, 2017
  • Zlatá medaile Salon vín 2020, 20. místo

Těšit se můžete na medovou barvu s výraznými zlatými odlesky, plné aroma přezrálých hrozinek či lučního kvítí. V chuti pravděpodobně objevíte i mangu, papáju nebo banán. Skvěle se hodí k mořským plodům.

Rodinné vinařství Vican je etablovaná značka na trhu s lahodným mokem. Mohou se zde například pyšnit oceněním Vinařství roku za rok 2019. Nachází se na Jižní Moravě, na Pálavě. Dominantním prvkem značky je mušle, což reprezentuje fakt, že se nacházejí v Mikulově Mušlově, na místech, kde se v minulosti rozlévalo moře.

3. CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice

  • Rulandské šedé, výběr z hroznů, 2017
  • Zlatá medaile Salon vín 2020, 21. místo

Vůně Rulandského šedého z dílny tohoto Valtického vinařství je charakteristicky medová, ovocná a s tóny sušených meruněk či jiného kandovaného ovoce. V plné, kořenité chuti můžete nalézt i jemný nádech citrusů. Doporučuje se jej podávat k vepřovému nebo drůbežímu masu, případně k sýrům. Správná teplota skladování je 8-12°C.

CHÂTEAU VALTICE je vinařství s bohatou historií. Patří k těm vůbec nejstarším a nejvýznamnějším v České republice. Jedná se především o jednoho z největších pěstitelů révy vinné. Vinařství hospodaří na více než 1000 ha vinohradů. V produkci naleznete cca 30 odrůd, ze kterých se vyrábí více než 170 výborných vín.

4. Vinařství Šabata

  • Rulandské šedé, výběr z hroznů, 2018
  • Zlatá medaile Salon vín 2020, 22. místo

Jedná se o víno, v jehož vůni můžete rozeznat květnaté tóny. Určitě stojí za to ochutnat!

Rodinné vinařství, které kromě 2 zlatých medailí obdrželo letos i 5 stříbrných. Celkově se jedná o menší vinařství, které hospodaří na 10 ha vlastních vinic. Nalézt je můžete v obci Zaječí ve velkopavlovické podoblasti. Mnohem více se o vinařství můžete dozvědět v našem společném rozhovoru.

5. Znovín Znojmo

  • Rulandské šedé, výběr z hroznů, 2017
  • Zlatá medaile Salon vín 2020, 56. místo

Sametově hladké Rulandské šedé, které pochází ze severní části znojemské vinařské oblasti. Ve vůni můžete objevit tóny másla, medu či rozinek. Celkově víno osvěží, zaujme čistotou či jemnou minerálností. Rozeznat můžete i chuť banánů či vanilky. Je vhodné i pro archivaci.

Znovín Znojmo asi netřeba více představovat. Jedná se o jedno z největších vinařství u nás s velice širokým sortimentem a kategorií vín. Denně se prodá 17 tisíc lahví od této značky, což jen dokresluje její důležitost na našem trhu.

Další články