Sezóna 11 výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách je zahájena.

Sezóna 11 výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách je zahájena.

Sezóna 11 výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách je zahájena. V červnu nás čeká Putování po vinařských stezkách Strážnicka, Hudba na kole a Expedice Krajem André.

Brno (24. května 2022) – Třetí květnovou sobotu se uskutečnil druhý výlet Májové putování okolím Modrých Hor a pokračuje tak další sezóna cyklo a pěších výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách. Návštěvníci se díky nim dostanou do různých koutů jižní Moravy a na výletě svěžími vinohrady i malebnými sklepními uličkami poznají místní kulturu a folklor. Celý seriál akcí koordinuje Partnerství, o.p.s., která také 5 z celkových 11 výletů přímo organizuje. Další výlet se koná v sobotu 4. června Putování po vinařských stezkách Strážnicka​.

„Na výlet mohou vyrazit jak cyklisté, koloběžkáři i pěší. Připravujeme tři trasy různých délek a obtížností, na všech návštěvníci najdou řadu zastávek na zajímavých místech,“ říká organizátor akce Martin Fiala z Partnerství, o.p.s. Účastníky provedeme slováckou krajinou a vinařskými obcemi s malovanými sklepy s modrobílou obrovnávkou a šťavnatými víny. Cyklisté se zastaví v Rodném domě bratrů Uprkových, u Rozhledny Travičná s vyhlídkou na hřebeny Pálavy, Vizovické vrchy, Bílé Karpaty, hrad Buchlov nebo poutní místo – Svatý Antoníček u Blatnice, případně navštíví Salaš Travičná s přírodní zahradou, malým muzeem kopaničářských roubených staveb salaše a oskerušovým arboretum s expozicí. Pěší turisté si místo toho vyšlápnou na vrch Žerotín, přírodní památku s kaplí a dalekými výhledy nebo navštíví muzeum v Hotařské Búdě.

Trasy budou mít spousty zastávek u vinařů nabízející tradiční dobroty k zakousnutí a u kněždubského Vinařství Chromeček vystoupí i místní Mužský pěvecký sbor. Vinařství Kubica nabídne kyselicu s klobáskem, gulášovou polévku, chléb s masovou pomazánkou a makové vdolky. Vinařství Chromeček nabízí prohlídku sklepa, grilované selátko, krajance od babičky, koláčky, báleše, oškvarky. Vinařství Vitis potěší patenty, škvarkovou pomazánkou a domácími limonádami. Další zastávka je např. ve Vinařství Bučkovi, kde nabídnou slaný štrůdl se zelím a moravské koláče.

Startovní místo je pro všechny stejné – začíná se na náměstí Svobody ve Strážnici v sobotu 4. června od 9 do 11 hodin. Návštěvníci zde získají startovní balíček se startovním pasem a mapou tras. „Všechny trasy jsou značené i přímo v terénu barevnými směrovkami, takže se nikdo nemusí obávat, že by zabloudil,“ ujišťuje Martin Fiala. Na jednotlivých zastávkách pak účastníci sbírají razítka do startovního pasu, který v cíli mohou odevzdat do slosování o ceny – například voucher na ubytování v penzionu s certifikací Cyklisté vítáni, cyklodoplňky nebo vína regionálních vinařů. V cíli bude připravený doprovodný program od Vinařů Strážnicka v podobě – otevřené sklepy, ochutnávka vín petrovských a strážnických vinařů, cimbálka a nabídka teplého občerstvení.

Startovní balíčky mohou návštěvníci kupovat online v předprodeji na e-shopu nebo v den akce přímo na místě.

Kontakt:

  • Martin Fiala, manažer seriálu akcí Krajem vína, martin.fiala@nap.cz, 775 856 979
  • Dominika Bäuchelová, propagace, dominika.bauchelova@nap.cz, 515 903 121

Další články