Za vinařem do Velkých Bílovic

Za vinařem do Velkých Bílovic

Za vinařem do Velkých Bílovic je tradiční vinařská akce, o kterou zájemci nezůstanou ochuzeni ani v ročníku 2022.

Co obnáší akce Za vinařem do Velkých Bílovic

Za vinařem do Velkých Bílovic je vinařská akce, kterou pořádá místní spolek Velkobílovičtí vinaři. Její hlavní myšlenkou je snaha propojit návštěvníky se světem vína. Proto se se zájemci místní vinaři snaží setkávat především v autentickém prostředí vinných sklepů.

Jedná se o tradiční událost pořádanou každoročně, která zaznamenává vždy výrazný zájem návštěvníků. Během jejího konání jednotlivá vinařství otevřou své brány pro všechny zájemce. Celkem se letos zapojí 54 podniků.

Vy si v nich budete moci vychutnat až 8 druhů vín za 200 Kč na osobu. Degustační poplatek má formu zapůjčení skleničky. Po ukončení degustace ji tak budete vracet. Coby suvenýr, který s vámi poputuje zase domů, tedy doporučujeme raději zakoupit jinou drobnost.

Kde přesně proběhne akce Za vinařem do Velkých Bílovic

Akce se bude, jak už vyplývá z jejího názvu, konat ve Velkých Bílovicích. Velké Bílovice jsou město v Jihomoravském kraji v okrese Břeclav, nacházejí se přibližně 10 km severně od Břeclavi.

Po příjezdu na místo se nejsnáze zorientujete na základě informací z infocentra a na informační tabuli, která je umístěna přímo na náměstí Osvoboditelů ve Velkých Bílovicích. Ze stojanu si také nezapomeňte vzít mapu sklepních uliček. Najdete ji na všech informačních tabulích.

Kdy proběhne akce Za vinařem do Velkých Bílovic

Letošní ročník začal od 21. dubna 2022. A potrvá až do 24. srpna tohoto roku. Jednotlivá vinařství budou otevřena postupně.

Každý týden otevře 4 až 5 vinařství, a to od čtvrtka do středy, ve vedlejší sezóně bude otvírací doba od 15:00 do 19:00 hodin. Hlavní sezona potrvá celkem 10 týdnů a otevře celkem 6 vinařství. Jednotlivá vinařství budou otevřena již od 14:00 do 19:00 hodin.

Vinaři se střídají, ale někteří z nich nabídnou otevřené sklepy i vícekrát v průběhu celé akce. Chcete-li tak zajít na degustaci na konkrétní místo, doporučujeme ověřit termín, ať stihnete otevírací dobu. Mezi těmi, kteří budou v průběhu aktuální sezóny vítat hosty, nechybí například Vinařství Osička, Vinné sklepy Zapletal nebo Rodinné vinařství Spěvák.

S orientací pomůže i mobilní aplikace

Osvědčeným řešením již z let minulých se stala i mobilní aplikace Velkobílovičtí vinaři, kterou si stáhnete přímo do svého chytrého telefonu na AppStore nebo na Google Play. Podporuje tedy oba dominantní operační systémy současných telefonů – Android a iOS. Aplikace je k dispozici samozřejmě zcela zdarma.

Dozvíte se v ní vše potřebné, tedy jaká akce právě probíhá, které vinařství je momentálně otevřeno a zda již má naplněnou kapacitu. Na místo určení vás aplikace zvládne i navigovat a přidá nějakou tu podrobnost o konkrétním vinaři.

Aplikace obsahuje i detailní informace o ubytování a řízených degustacích. Informační servis je tak na vysoké úrovni a neměl by nastat žádný organizační problém.

O Velkých Bílovicích.

Velké Bílovice jsou proslulou vinařskou obcí. Pěstování vína zde ostatně přejí i přírodní poměry. Město se rozkládá na jihu Velkopavlovické vinařské podoblasti. Jedná se o jedno z nejteplejších míst v tuzemsku.

Zároveň se v současné době jedná dokonce o největší vinařskou obec této podoblasti. V celém jejím katastru hospodaří více než 1000 vinařů, a to jak malých rodinných vinařství, tak i velkých firem. Při přepočtu na počet obyvatel vychází tento údaj tak, že vlastní vinohrad a vinný sklep patří k téměř každé bílovické domácnosti. Zpracování hroznů a výroba vína zde má už více než 100 let trvající tradici.

Nejvyšší proslulosti zde dosáhly hlavně červené odrůdy. Až sem přijedete, nezapomeňte tak určitě ochutnat Zweigeltrebe či Frankovku. Z bílých vín vyniká Veltlínské zelené nebo Tramín červený.

Další vinařské akce ve velkých Bílovicích

Akce Za vinařem do Velkých Bílovic samozřejmě není jediná takto tématicky zaměřená událost, která se tu během roku pořádá.

Událost nazvaná jednoduše Ze sklepa do sklepa otevírá pro změnu všechny vinné sklípky v jediný den.

Letní slavnost autentických vín zase přinášejí ochutnávku vín vyrobených netradičními autentickými postupy.

Dá se tak říci, že v souvislosti s vínem to ve Velkých Bílovicích žije po celý rok. Ovšem nejen s ním. Podrobnosti a aktuální informace o kulturních akcích pořádaných ve Velkých Bílovicích najdete v kulturním kalendáři na webu města. Co dělat tu budete mít určitě i v okamžiku, kdy se zrovna žádné události konat nebudou.

Jaké jsou doporučené aktivity mimo akci Za vinařem do Velkých Bílovic

Zajet se podívat můžete také ke kapličce na vršku Hradišťku, kde se točil známý film s vinařskou tématikou Bobule. Právě nedaleko Velkých Bílovic se ocitli filmoví hrdinové Honza a Jirka a pokud jste film sledovali pozorně, jistě krajinu bezpečně poznáte.

Zdejší kaplička přitom není žádnou historickou památkou. Vznikla na umělém vršku a ač místní první nápady na založení kapličky přednesli už v roce 1945, oficiálně k jejímu vysvěcení došlo až v roce 2002.

Návštěvníci, kteří si nebudou vědět rady, se orientují podle mapy sklepních uliček, jak už bylo zmíněno. Ovšem pozor, do mapy nahlédněte určitě i tehdy, pokud se ve sklepích už vyznáte. Jsou na ní totiž zakresleny i cyklostezky.

Naučná vinařská cyklotrasa Velkých Bílovic nabízí na celkem 5 km délky putování mezi vinnými sklepy a je lemována drobnými stavbami, jako jsou altánky, kaplička či boží muka.

Další články