Olomoucké vinné slavnosti jarní

Olomoucké vinné slavnosti jarní

Užít si jaro na příjemné akci, mezi milými lidmi a třeba se skleničkou vína? Kvůli tomu nemusíte jezdit na jižní Moravu. Jedinečnému nápoji a dokonalé atmosféře, která degustace vína vytváří, můžete podlehnout i v Olomouci. Ve městě, které propadlo kouzlu vína tak moc, že zde již od roku 2012 pořádá čím dál oblíbenější jarní slavnosti vína. Kdy začínají jarní Olomoucké vinné slavnosti a na co se letos můžete těšit?

Víno jako mocný nápoj od pradávna

Výroba vína patří mezi nejstarší lidské činnosti. A sám nápoj je také jedním z nejstarších známých moků, jehož výroba se zachovala do dnešních dní. A lze se jistě domnívat, že bude lidstvo provázet po celou dobu existence. I když způsob výroby vznikl pravděpodobně jen náhodným zkvašením vinných hroznů v nějaké hliněné nádobě našich předků, vzniklý nápoj už měl dostatek alkoholu, aby byl záhy považován doslova za téměř magický mok. A jeho cílená výroba byla na světě.

Jen pro některé vrstvy obyvatelstva

Víno ale nepatřilo odjakživa všem. Jeho pěstování a požívání bylo spíše výsadou bohatších, a to především šlechty. Zmínky o pěstování můžeme najít dokonce v Bibli. Kvalitní a pravděpodobně i velmi chutné víno uměli vyrobit staří Egypťané. Symbolika vinic, sběru vína i lisování hrobů je patrná i na mnoha náhrobcích. Odtud už se snadno dostalo do Evropy, a to především díky propojení Egypta se starou Římskou říší. A co fungovalo na jihu Evropy, to si brzy oblíbili i v jiných krajích.

Pěstování vína u nás

U nás je za nejvýznamnějšího zakladatele kultury pěstování vína považován Karel IV. Ale je třeba vědět, že ještě dávno před ním poslal moravský kníže Svatopluk českému knížeti Bořivojovi sud vína na oslavu narození jeho syna. A to mu velmi zachutnalo. No a kult nádherných řad vinohradů téměř po celé naší tehdejší zemi byl tu.

Jak je to s pěstováním vína v Olomouci?

Olomoucká oblast, přestože se zde pořádají populární Olomoucké vinné slavnosti, překvapivě nepatří mezi místa, kdy by byla bohatá tradice a zkušenost s pěstováním vína. Dá se dokonce říct, že právě naopak. V podstatě jediné zmínky o pokusu pěstovat vinné hlavy patří do 16. století, a to do okolí Hradiska a někde v kolem Velkého Kosíře.

To bylo ovšem na dodávky a vysokou poptávku málo, proto se do města víno dováželo. V té době ovšem také jen pro bohatší vrstvy obyvatelstva. Postupně se ve městě zavedly speciální vinné domy, které jediné mohly víno prodávat. Šlo o obdobu jakýchsi cechů. Cizí prodejci tak v podstatě neměli šanci, a to s výjimkou výročních trhů, které se konaly pravidelně dvakrát do roka. Vináren bylo v 18. století v Olomouci dokonce 61. Jejich počat však později postupně klesal, ale svou tradici nabídky kvalitních vín si udržely do dnešních dnů. A i na to se zaměřuje jarní slavnost vína v Olomouci.

Propojení současnosti s minulostí

Současná doba přeje vínu a těší se jeho velké popularitě. Vína z Moravy i vína z Čech dosahují na mnoha soutěžích těch nejlepších výsledků a tradiční pěstování poskytuje opravdu bohatou nabídku jedinečných odrůd, chutí i zpracování lahodného nápoje od malých i velkých prodejců. Olomoucké vinné slavnosti tak dokonale navazují na tradici, a především kulturu spojenou s nabídkou historických vinných domů a prodeje vína.

Degustace i nákup

Jarní Olomoucké slavnosti 2022 proto nejsou výjimkou a nabízí pro své návštěvníky bohatý program, a především nádherné zázemí Olomouce. Pozvánku na účast přijalo mnoho významných pěstitelů z tuzemska, ale i ze zahraničí. Těšit se tak můžete na nabídku nejrůznějších chutí. Akce není to akce jen degustační, svá oblíbená vína je možné na místě i zakoupit.

Kdy a kde?

Součástí celé akce je příjemný hudební program i chutné občerstvení. Na své si přijdou nejen ti, co cíleně na slavnost zamíří, ale příjemně překvapí i náhodné kolemjdoucí nebo turisty.

  • Olomoucké jarní slavnosti se pořádají ve dne 20.5. – 21.5. 2022
  • Místo konání: Dolní náměstí v historickém městě Olomouc

Pro koho je akce vhodná?

Vinné slavnosti si vychutnáte sami, ale mnohem více v přítomnosti svých přátel a známých. Vyrazte na ni klidně i v rodinném kruhu. Nabídka několika desítek vinařství nadchne všechny věkové kategorie. Pro menší účastníky – samozřejmě bez vína – jsou připravené tematické aktivity, vyrobit si mohou například nějaký pěkný suvenýr.

Slavnosti vína – s citem pro detail

Celá slavnost je tak zaměřena na oslavu jara, vína, gastronomie, a to v místě, kde nemá pěstování vína vlastní silnou tradici. Tedy až do poslední doby. Zhruba od 90. let minulého století se v okolí začaly znovu vysazovat vinohrady, a obrovský skok, který to pro místní produkci má, je vidět skoro všude.  Do popředí tak vystupuje historická důležitost krásného města – obnovené vinné domy a nově také obnovené vinohrady v okolí města, které podporují lokální nadšence pěstování vín.

Olomoucké jarní vinné slavnosti nabízí vždy jedinečnou atmosféru, kterou si oblíbili nejen návštěvníci z různých koutů země, ale i místní obyvatelé.

Vína mnoha chutí i zpracování

Na své si přijde vážně každý. Milovníci vína mohou ochutnat netradiční odrůdy. A třeba podlehnout nějakému novému trendu. Ty se totiž mění i v tomto oboru. Dávno tak neplatí, že se návštěvníci soustředí buď na bílé nebo na červené víno. Velkou oblibu mají také nejrůznější růžová vína, nízko alkoholová frizzante vína s perlivou špičkou, lehká muškátová vína, dokonce bio vína, barikovaná vína a jiná. I ti, co vínu tolik nedopřávají, si většinou pochutnají třeba na osvěžujícím vinném střiku.

Univerzitní město tak zahajuje sezónu a příchod jara opravdu stylově. Návštěvnost akce také každoročně stoupá, je jednoduše vidět, že pořadatelé umí navázat na to, co zde v minulosti opravdu fungovalo a co přinášelo lidem radost i užitek.

Další články