A je tu čtvrtý díl ze série Portugalsko, země vinařství zaslíbená. Veškeré informace pocházejí z vlastní zkušenosti autorky. Přejeme hezké čtení! (1. díl / 2. díl / 3. díl)
O víkendech se na nás usmálo štěstí a my měli konečně volno. I dobrovolník potřebuje odpočívat. A prozkoumávat. Volný čas jsme využívali k výletům po okolí. Tentokrát jsme se rozhodli udělat si výlet do Porta. To se nachází na řece Douro.
Údolí řeky Douro – region portského vína na seznamu UNESCO
Tato oblast je pro výlety za vínem jako stvořená. Douro pramenní ve Španělsku a v Portu se vlévá do Atlantského oceánu. Je lemovaná vinicemi, které se jako obrovské schody svažují přímo do řeky. Terasy s vinicemi najdete téměř po celém obvodu. Součástí krajiny jsou i krásné vinařské vilky. V mnohých z nich si dokonce můžete zajistit ubytování. Nabízí ochutnávku místních specialit jako je presunto a chourico (uzená šunka a pikantní salám) a samozřejmě vína. Nachází se zde jedny z nejslavnějších portugalských vinic jako Cockburns, Taylors nebo Sandeman.
Údolí řeky Douro je známe především díky produkci portského. Toto sladké víno se zde vyrábí od 17.st., kdy do něj začali přidávat brandy, aby se při cestě do Anglie v sudech nekazilo. Nicméně Portugalci tvrdí, že sladké víno se zde vyrábí již dva tisíce let. Tak jako tak, má zde svoji tradici a stojí za to ho ochutnat přímo v místě výroby. Kromě portského se zde vyrábí i stolní bílá a červená vína.
Na řece Douro je několik měst, které stojí za to navštívit, například Peso da Régua, Pinhao nebo Vila Nova Foz Coa, poblíž které najdete pravěké malby na kamenech. Turisté také mají možnost vyzkoušet plavbu lodí a prohlédnout si terasovité vinice z jiné perspektivy.
návštěva Porta a portské vínoPorto je druhé největší město v Portugalsku, známe také pod jménem Oporto. Nachází se nedaleko pobřeží Atlantského oceánu. Toto město je známé především díky portskému vínu, které se odsud vyváželo do celého světa.
zdroj: robe-trotting.com
Portské víno má specifické vlastnosti, která vznikají kombinacemi lokálních odrůd. Ty rostou pouze v údolí řeky Douro. Každá kombinace dá vzniknout jiné vůni. Můžete ucítit borůvky, skořici nebo třeba vanilku. Plody celoroční práce se posílají po řece do Porta, kde se víno skladuje a zraje ve vyhlášených sklepech. Zde ho také plní do lahví a posílají do světa. Objem vývozu je neuvěřitelných 9 milionů beden ročně.
Portské můžete pořídit v několika typech. K dostání je bílé, růžové, tawny a ruby. Bílé se vyrábí většinou jako suché, ale narazíte i na polosuché a sladké. A kam na portské zajít? Jelikož je Porto postavené na svahu, najdete zde spoustu barů, kde můžete posedět na terase a budete mít krásný výhled do okolí. To rozhodně stojí za to. Doporučuji například Terrace Lounge 360. Ta je trošku dál od centra a jsou tu dobré ceny. Uprostřed města jsme ale našli mnohem lepší místo. Oželte výhled a určitě sem zajděte. Je zde totiž skvělá atmosféra a místo přímo láká k relaxaci. Chození po městě je totiž často vysilující, obzvlášť ve vysokých teplotách. Bar, o kterém mluvím, se jmenuje Base bar a najdete ho nedaleko věže Clérigos.
zdroj: bigseventravel.com
Nachází se přímo v historickém centru, přesto si budete připadat jako doma na zahrádce. Je perfektně umístěn doprostřed travnaté plochy se stromy, kde se můžete schovat před sluníčkem. Sezení je uděláno jak u baru, tak na rozlehlé zahradě. Objednejte si bílé portské s tonikem, budete příjemně překvapeni. Sladká chuť vína se lehce naředí s hořkým tonikem a vznikne ideální kombinace pro horké letní dny.
O Portu se říká, že je městem mostů. Jeden z nich, Ponte de D. Maria Pia postavil Gustav Eiffel, který je známý díky Eiffelově věži v Paříži. Město je vybudované na kopci a sahá až dolů k řece. Projděte se po mostě Pont Luis až na druhou stranu, odkud je nádherný výhled. Architektura Porta je výjimečná. Fasády jsou zpravidla kachličkované a hrají všemi barvami. Historické centrum je na seznamu UNESCO a rozhodně stojí za to si ho projít.
Stolní vína
Nezůstaňte ale jen u portského. I stolní vína stojí za to ochutnat. Svět je začíná pomalu objevovat a stávají se čím dál tím víc populární. Přitom se exportují teprve necelých dvacet let. Jsou oblíbená především díky dobrému poměru ceny a kvality. Vyzkoušejte je i vy a objevte něco nového. Červená mají výraznou tříslovinu a bohatou ovocnou chuť. Bílá vás okouzlí příjemnou mineralitou s lehkou ovocnou vůní a výraznější kyselinkou.
Treska, jakou jste ještě neviděli
První den jsme strávili celý tím, že jsme chodili po městě a obdivovali památky. Na oběd jsme zašli do menší restaurace poblíž kostela svaté Kláry. Pokud zavítáte do portugalské restaurace, musíte ochutnat jejich národní pokrm. A tím je treska. Portugalci tvrdí, že na úpravu této mořské ryby mají v zásobě až 365 receptů. Mohou jí tedy dělat každý den po celý rok a nikdy se neomrzí. Treska se kupuje nasolená, přiváží ji lodě z Norska a Grónska. Před tepelnou úpravou se alespoň na dva dny nechá odmočit ve vodě, aby se z ní vylouhovala část soli. Voda se musí několikrát vyměnit. Během tohoto procesu nevoní zrovna po fialkách, a tak se musí dávat někam stranou.
Pokrmy z tresky jsou vážně skvělé. Když mi popsali proces skladování a louhování, čekala jsem nevábný výsledek, asi jako filé ze školní jídelny. To jsem ale byla úplně vedle. Portugalci si umí s treskou neboli bacalhau vyhrát. Vyzkoušejte bacalhau a brás, bacalhau com natas nebo bacalhau a Gomes de Sá.
zdroj: ncultura.pt
Druhý den jsme navštívili muzeum fotografií, kde si můžete prohlédnout krásnou expozici jak fotek, tak fotografického náčiní. Také jsme stihli vystoupení studentů, kteří každý den hrají tradiční portugalskou hudbu zvanou fado poblíž kostela svaté Kláry. Fado je hudební žánr, který je charakteristický podmanivou melodií, kytarami a muzikanty v tradičních oděvech. Pokud vás fado zajímá, můžete se na něj podívat i v několika restauracích, kde muzikanti vystupují. V Portu si přijde na své každý. Výlet za vínem můžete doprovodit zajímavým kulturním programem a rozhodně se nebudete nudit.
zdroj: portugal.com
Další díl za týden!
Autorka: Anna Macurová
Vystudovala Obchodní akademii Hovorčovická v Praze, obor Cestovní ruch. V současnosti studuje Historické vědy na Karlově Univerzitě. Živí se psaním textů, článků, popisků. Věnuje se také ghostwritingu a překládá z angličtiny a perštiny. Najdete ji na copywriteri.cz.